109 het 3e studiejaar van het gymnasium te Batavia met de militaire school te Meester-Cornelisis evenals het plan tot oprichting van eene kaclettenschool uit de dagbladen voldoende bekend geworden. Bladz. 217. Het zenden van jongelieden naar de mi- taire school te Meester-Cornelisdie nog geene militaire opleiding hebben genoten. De veldprediker Buleman o- get ontwierp voor eenige jaren geleden het plan tot op richting van eene kadettenschool. Dit werd door den tegenwoordigen legerkommandant in behandeling genomen, die, op de leest van de bestaande Militaire Akademie te Bredaleerlingen van het Bataviasch gymnasiumdie drie kursusjaren hadden doorloopentot de lessen aan de militaire school te Meester-Cornelis wilde toelaten, om hen na twee jaren verblijf aldaar, met de andere élèves dier inrichtinghet officiersexamen te doen afleggen. Doch wat toen en later werd voorgesteld, kwam niet tot uitvoering. Zou het dan waar zijn, dat het ministerie van koloniën nooit dergelijke voorstellen voor behandeling vatbaar wil maken Moeten, met eene volharding, eene betere zaak waar dig, altijd bezwaren worden geopperd, wanneer er naar gestreefd wordt, het wetenschappelijk militair onderwijs in Indië op beteren voet te brengen Mist men in Nederland den moed, zijne vrees te openbaren Die vrees schijnt te zijn, dat mendoor het Europeesch element in Indië ook in zake het onderwijsbeter te behandelenvoor de toekomst eene onafhankelijkheidsverklaring der koloniën verwachtDwa ze vrees.Maar daarom liever het bestaande gebrekkige handhaven, was tot dus verre de leus van het ministerie van koloniën. Geene dergelijke inrichtingen van onder wijs, geene organisatiën meer als die vau eene koloniale marinewant ze zouden wordt er beweerd op den duur den band tusschen Indië en Nederland slapper ma.-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 120