Ill eene eervolle houding aannemen, des te beter. Doch voor het prestige der Regeering is het zeker minder eervol, door schade wijs te moeten worden en in de toe komst toch te moeten gevenwat ze reeds thans zonder nadeel voor hare houding kan toestaan. Nederland moge nog langer een systeem van Jan Kompanie hardnek kig handhaven als tegenwoordig tot groote schade van het leger in de koloniën, de tijd zal eenmaal aanbreken, dat ook op Java eene wetenschappelijke kadettenschool wordt opgericht. Bladz. 221. De geestvermogens der Kreolen en Kleur lingen. Goed onderricht wordende zegt Monitor doen zij niet onder in geestvermogens voor Europeanen of pur- sang Hollanders. Dat is waar. Men late zich over tuigen door de adviezen van den directeur van het gymnasium Willem III te Batavia, I>. Hoorweg, en door de verslagen van het middelbaar onderwijs in Indië. Men vergelijke vooral eens de verslagen van de bij de wet van 1864 vastgestelde examina voor O. I. ambtenaar, welke in Indië worden afgenomen, met die, welke in Nederland plaats hebben. Neen, zooals die directeur eens zeide, de droevige profetiün van den toenmaligen minister van koloniën omtrent de resultaten van het mid delbaar onderwijs in Indië zijn op eene schitterende wijze beschaamd gemaakt. Bladz. 231. De kleurlingen in Ned. Indië. Wie over dit onderwerp een warm pleidooi wil hooren, leze het artikel: „Tnlandsche kinderen" (bladz. 162 bladz. 194) uit het werk van den heer A. J. W. Van Delden: „Blik op het Indisch staatsbestuur" (1875). „Er zal naar andere middelen dan gewoon lager, ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 122