117 Hier worde slechts aangeteekenddat bij Koerong liyah geen punt werd gevonden welks bezetting aan het doel zou beantwoorden, en dat das onze oostelijkste post bij Kwalla Loli werd gevestigd, terwijl de vijand werd verdre ven uit de kuststreek tusschen dien riviermond en Kwalla Gighen, waar hij in den laatsten tijd zijne krachten gecon centreerd had. Thans was dus het plan van generaal Pel geheel vol voerd. Yan Ivoerong Raba tot het gebergte tusschen Kwalla Loli en Koerong Ryali was de kust bezetin de IV en IX Moekim leunden onze uiterste posten tegen de uitloo- pers van liet Barissan-gebergte aanvan Beloel-zuid echter tot Kwalla Loli doorsneed onze buitenste linie met eene groote kromming de vlakte, waarin de Atjeh-rivier haren weg naar de zee vindt (f). In de laatstbedoelde linie was uit den aard der zaak een groot aantal posten tot verdediging tegen vijandelijke aanvallen noodig, en als van zelf deed zich de vraag op, of het niet uit een militair oogpunt aanbeveling zou verdie nen, onze posten in zuid-oostelijke richting te verleggen, zoodat een smaller gedeelte der Atjeh-vallei doorsneden en onze verdedigingslinie oostelijk tegen het bij Kwalla Loh in zee uitloopende gebergte aangeleund zou kunnen wor den. Dit is echter niet raadzaam geoordeeld. Het bedoelde (f) In hoeverre" nu de vijand werkelijk geïsoleerd is, bleek tot nog toe niet met genoegzame zekerheid. In het afgeloopen jaar vernam men echter telkens dat hij gebrek had aan rijst. Dit werd ook bericht door den jeugdigen Raden Tegoeii (zie Mil. Tijdschrift 1875, blz. 104) die door een hoofd van Pedir heimelijk uit de XXII Moekim waar hij steeds in de omgeving van Panglima Polim geleefd hadontvoerd en naar onze autoriteiten teruggebracht werd. Volgens de mededeelin- gen van dezen jongeling overeenstemmende met hetgeen te P.enang vernomen werd, zou Gley Yoeng, in de vallei der XXII Moekim, de hoofdversterking van Panglima Polim en zeer ruim van geschut voorzien zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 128