124 wonnen terrein. De flotiile op de Arakoendoer-rivier werd nu versterkt, en den 30sten October beschoot zij weder eene benting aan den rechter oever, dievolgens afspraak door de troepen van Toekoe Moeda Angkasa zou worden bezet, en van waar dan de aanval op Kotta Lesong zou wor den ondernomen. 24a een gevecht van vier uren, waarbij in de sloepen 1 man gedood en 8 gewond werdenwerd de vijand uit zjjne versterking verdreven, maar thans waren de Edische en Paseische striiders niet te bewegen haar te bezettenen moest zij nog door de onzen worden geslecht. Middelerwijl waren drie compagniën infanterie naar het tooneel van den strijd gezonden: eene uit Edi, eene uit Kotta Radja, en eene uit Batavia-, terwijl ook Zr. Ms. oorlogschip Sambas met 50 geweerdragende manschappen door den kommandant der maritieme middelen naar de oostkust was gedirigeerd. De zaken namen nu spoedig eene gunstige wending. Kotta Lesong werd, nog vóór de komst onzer troependoor Toekoe Moeda Angkasa vermeesterd en bezet, en den 14den Kovember veroverde de van Atjeh gezonden compagnie (onder majoor Burgers) de kedei hoofdplaats van Tandjong Semantoh. Reeds werden toebereidselen gemaakt voor den aanval op Simpang Olim, toen twee zendelingen van den radja diens onder werping kwamen aanbieden. Zij kregen ten antwoord dat de radja zelf behoorde te komen aan boord van de Siak (het stationschip in de Simpang Olim-rivier). Den 18den November hadden de adsistent-resident der oostkust (destijds de heer van Kaatiioven en de majoor Bur- - O Deze was den Ssfcen Juni opgetreden ter vervanging van den heer de Scheemaker, die naar de noordkust was verplaatst met het oog op de gewichtige belangen, welke daar te behartigen waren na de onderwerping van Pedir. Yooraf hadden beide adsistent-residenten te zamen verschillende landschappen ter oostkust bezocht, geschillen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 135