126 aan de andere landschappen vroeger gesteld waren. De adsistent-resident begaf zich nu naar Kotta Radja, om van den militairen en civielen bevelhebber (f) nadere instructiën te vragen. Naar Simpang Olim teruggekeerd, overhandigde hij (11 December) aan de eerste hoofden ketoea's een ultimatum voor den radja., waarin aan dezen de keus werd gelaten om binnen 24 uren naar Atjeh te gaan of vervallen te worden verklaard van zijn gezag. De ketoea's kwamen den volgenden dag het bericht brengen, dat de radja naar het binnenland gevlucht was. Daarop werd Toekoe Moed a Nja Malim van zijn gezag ver vallen verklaard, en werd aan de ketoea's, op hun ver zoek, vergund een anderen radja te kiezen. Als zoodanig is vervolgens erkend een der ketoea's Toekoe Nja Lamkotta. In zijne acte van onderwerping zijn verscheidene bepalingen opgenomen, die niet voor kwamen in de verklaringen, welke bij de onderwerping van andere landschappen waren gevorderd Ook heeft hij zich verbonden aan het Gouvernement de schatting hassil radja te betalen, die vroeger aan de Sultans van Atjeh werd opgebracht, namelijk een kwart dollar per uitgevoerden pikol peper. Den 5den Januari werd de nieuwe radja beëedigd; den 7den werd de blokkade van Simpang Olim opgeheven. (i') Toen reeds de genera al-majoor Diemont. Deze had zich, op zijne reis van Batavia naar Atjeh, korten tijd ter oostkust opgehouden, waar juist de operation tegen Tandjong Semantoh begonnen waren. De nieuwe bepalingen betroffen in hoofdzaakhet recht van het Gouvernement om belastingen tegen schadeloosstelling over te nemen, om pachten in te voeren, om ambtenaren en troepen te vestigen, om vreemdelingen onder rechtstreekseh gezag te nemenvoorts de verplichting van den radja om afstand van grond voor ondernemingen en invoering van nieuwe belastingen afhankelijk te maken van de goedkeuring van het Gouvernement, en om misdadigers uit te leveren; eindelijk de afschaffing van slavernij en van verminkende straffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 137