145 Inmers, wat men in eene Europeesche maatschappij ook moge roepen over liet schadelijkeom geneeskundige boeken in handen van leeken te stellenzijdie op afgelegen plaatsen van Indië verblijf houden en daar soms dagen ver van een geneesheer verwijderd zijnmoeten zich eenigszins weten te behelpen. Bij kleine patrouilles waar geen officier van gezondheid den troep volgtmoet men de eerste hulp weten te geven aan hendie gewond of gedurende den marsch ongesteld worden. Naar onze meening ware het boekje van Van der Stok dan ook een goeden grondslag voor de hygiënische studiën van elk officier in vredestijd, welke studiën op de we tenschappelijke bijeenkomstenen ook op de inrichtingen waar de aanstaande officieren worden opgeleid, niet ach terwege behoorden te blijven. Ieder officier van het Indische leger toch dient bekend te zijn met de leefrege len, door marcheerende trbepen in acht te nemen; mag geen vreemdeling zijn in het aanleggen der eenvoudigste verbanden, enz. Hij kan daardoor wellicht, vroeger of later, het leven redden van een zijner kameraden of ondergeschikten, en zal zeker in ieder geval er toe bij dragen, dat zijne troepen worden gespaard en, waar dat niet noodig is, niet aan nadeelige invloeden worden bloot gesteld. Hopen wij daarom, dat ook de tweede druk, ook bij het Indisch leger even spoedig zijn weg vinde als de eerste Wat de wyze van uitgaaf betreft, de uitgevers hebben het bewijs geleverd, dat zij in de typographische kunst niet ten achter staan bij hunne Europeesche confraters. „Het boek steekt thans in een meer passend kleed"; zij hebben volkomen recht, met dit enkel woord op het onderscheid tusschen den eersten en den tweeden druk te wijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 156