146 Een oogenblik kwam de vraag bij ons op, of niet, dooi de verschijning, in 1876, van den Geneeskundigen Gids voor Nederlandsch-Indië" door D'\ J. P. Dozy,, liet boekje van Van der Stok thans overbodig is geworden. Eene vergelijking van de „Handleiding" met den „Gids" doet echter spoedig die vraag ontkennend beantwoorden. Deze werkjes vervangen elkander niet, maar vullen elkander aan. De Heer Dozy is uitvoeriger in zijne mededeelingen op het gebied der gezondheidsleer en op dat der wijze van behandeling van verschillende ziektende Heer Van der Stok daarentegen is uitvoeriger in de bespreking van die gevallen, waar dadelijke hulp noodig is, zooals die juist te velde dikwijls voorkomen. K. Eenigeu tijd geleden verscheen de twaalfde aflevering van dit hoogst belangrijke werk; die aflevering geeft eene beschrijving van de laatste gevechten van het Rijnleger, en van de gebeurtenissen na den val van Straatsburg en Hetz tot den 15en November 1870. Wij putten uit het Journal des sciences militaires het volgende overzicht. De twee gebeurtenissen, welke in dit gedeelte alle an dere beheerschen, zijn de val van Metz en do slag van Coulmiers. Het Pruisische hoofdkwartier had onverwijld het onheil van Sedan ter kennisse gebracht van het Rijnleger, cu, om aan die mededeeling eene treffende welsprekendheid bij te zetten, had het gebruik gemaakt van eene uitwis seling van krijgsgevangenen, om soldaten van het oude leger van Chalons binnen Metz te brengen. De Duit- Der Deutsch-Französisclie Krieg 187071. Redigirb von den Kriegsgesohichtlichen Ab- theilung des grossen Greneralstabes. 12 Heft. Berlin, Mittler. 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 157