148 Evenwel bleef het Fr arische leger werkeloos binnen zijne liniën, eiken dag krachten verliezende zonder daar van eenig gebruik te maken. Welk doel had de aanvoer der voor oogeu, toon hij dat leger in die ontmoedigende ledigheid liet? Moest hij, ouder hot voorwendsel, zijn le ger te sparen, don tijd afwachten waarin de hongersnood het in de handen des vijands zou overleveren? Keen; twee wegen stonden voor hem open; oen twintigduizend man op de plaats achter te laten, en met het overige ge deelte zijns legers de insluitingslinie te doorbreken, was de eerste weg. Ongetwijfeld moest hij een grooten veldslag leveren met alle beschikbare krachten, die hij nog geen enkele maal in hun geheel benut had. Deze slag was onvermijdelijk; want, naar de leer van Gouvion Saint-Cyr, moet men, om onder goede voorwaarden een terugtocht uit te voeren, den vijand zulk een les toedienen, dat hij althans voor eenige dagen buiten staat is om tot de ver volging over te gaan. Kaar de meening der Duitschers was zoodanige poging niet te verwezenlijken, omdat hét Pruisische leger het Fransche zou moeten aantasten, zijne flanken bedreigen en zijne beweging stuiten zoodra het van den steun der vesting beroofd zoude zijn. Deze mee ning is niet de onze, en bij herlezing van het uitstekende werk van den kolonel FayJournal Jun officier de Varmêe du Rhinblijft het onze overtuiging, dat een groote slag had kunnen geslagen wordenen wanneer men let op de geestdrift, die de Fransche troepen telkenmale heeft bezield wanneer er sprake was van een ernstigen uitval, moet men toestemmen, dat de vijandelijke kring had kun nen doorbroken worden. En indien SO.000 man in het Koorden positie hadden kunnen nemen en daar de kern van een nieuw leger hadden gevormd, zou de insluiting van Parijs wel opgegeven hebben moeten worden! Indien men echter meende, 'dat zoodanig plan te weinig

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 159