150 blijkens welke Fransclie schrijvers verzekeren, dat het nooit in de gedachten van den maarschalk is opgekomen om Metz te verlaten. Nog een woord. Een der belangrijkste bestemmingen van vestingen is, den vijand te dwingen om, op de pun ten waar hij wil voorbijgaan, gedeelten van zijn leger achter te laten; aldus, zijn leger te verzwakken. Opdat de vestingen aan die bestemming behoorlijk kunnen be antwoorden, is hot noodig dat zij zooveel vijandelijke troepen, als mogelijk isvasthouden. Dit doel kan niet bereikt worden indien de macht, die de vesting verdedi gen moet, eene lijdelijke houding aanneemt, daar zij op die wijze den vijand de gelegenheid geeft, naar welge vallen zijne observatietroepen te verminderen. Nu ziet men dikwijls, zoo hij het beleg van Metz als hij dat van Pa rijs, dat het Pruisisch hoofdkwartier, zonder eenig be zwaar, een of meer gedeelten van zijne legers afzendt om in andere behoeften te voorzien. Had dit kunnen ge schieden, indien veelvuldige uitvallen, dagelijksche voor postengevechten, de insluitings-liniën hadden verontrust? Er ware veel te zeggen aangaande dit onderwerp, dat wij hier slechts in het voorbijgaan kunnen aanroeren. Te genover den vijand moet steeds gehandeld worden; dit zal steeds de beste krijgskunst zijn,' vooral voor den kom- mandant van eene vesting, die daardoor het dubbele doel bereiktdat hij den vijand afbreuk doet, en dezen belet, ons afbreuk te doen op andere punten. De tweede gebeurtenis, die in de 12° aflevering be handeld wordt, is de slag van Coulmiers. Zij wordt op onpartjjdige wijze verhaald in het Duitsche werk, dat in alle opzichten met dat van den generaal Chanzy over eenstemt. Zij is te belangrijk en te eervol voor de Fransclie wapenen, om er niet een oogenblik bij te blijven stilstaan. De Beieren hebben gevochten met ruim één man tegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 161