151 driehun nederlaag zou in eene vlucht zijn overgegaan indien de Fransche cavalerie talrijker ware geweest of, eenvoudig indien zij op den linkervleugel niet was opgehouden door de aankomst van eenige pelotons éclaireurs, welke men aanvan kelijk voor vijandelijke cavalerie aanzag. Het aantal der troe pen behoudt dus nog steeds zijn gewichthet Duitsche ver haal doet uitkomen, dat het leger van Yon der Tann 20,000 man telde, en het Loire-leger 50,000; maar men moet daarbij voegen, dat dit laatste pas georganiseerd was. Indien het leger voor Parijs ernstig in gevecht was geweest met de Pa- rij sche bezetting en dus niets naar de Loire kon zenden, ter wijl Metz het nog een paar maanden hield,had dan niet het Loire-leger, zelfs op dezelfde sterkte, Parijs krachtig te hulp kunnen komen? Dergelijke beschouwingen moeten natuurlijk niet gezocht worden in het Duitsche verhaal maar zij zullen hare plaats vinden in de geschiedenis van den oorlogom te leeren dat eene overwonnen natiezelfs in haar slechtsten tijd, haar heil behoort te zoeken in onbedwingbare geestkracht. De slag van Coulmiers bleef evenwel zonder gevolg; het leger van Prins Frederik Karei marcheerde naar de Loire; weldra vertoonden zich daar zijne voorposten, ter wijl het leger van den generaal Manteuffel zich naar het noordwesten wendde om stelling te nemen tusschen Com- piègne en Saint-Quentin en het Koorderleger in bedwang te houdendat zich organiseerde en de noordelijke inslui- tiiigslinie van Parijs bedreigde. De gebeurtenissen van ondergeschikt belang, die wij met stilzwijgen voorbijgaan en tusschen de boven bespro kene in vallen, zijn de gevechten van het XIYe korps gedurende zijnen marsch door de Yogezen en de Haute- Saönetoen dit de insluiting van Belfort kwam voltooien en de overgave van Yerdun, gedurende den marsch van het P leger, van den Moezel naar de Oise.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 162