158 geboorte, die niet aan den jeugdigen vorst vermaagschapt was. Reeds bij zijn optreden nam de nieuwe regent eene vijandige houding tegen het Engelsche bestuur aan, en ontsloeg hij alle officierendie dat bestuur genegen waren. De rust van midden-Indië en van de aan de Engelsche Compagnie grenzende landen was ernstig bedreigd. Boven dien deed de regeeringloosheid, die in de Punja.ub tengevolge van het overlijden van Ranjit Singh heerschtespoedig ern stige gebeurtenissen in Noordelijk Indië voorzien. De Gouverneur-GeneraalLord Ellenboroughbesloot de zaken van Gwalior te beëindigen vóór dat de kwestie der Sikhs tot volle ontwikkeling zou zijn gekomen. De Begam werd gelast, den nieuwen regent af te zet ten, het leger te verminderen en bij wijze van compen satie het eigenlijk gezegde kontingent van Gwalior te vergrooten. Op de weigering van het hof van Gwalior trokken de Engelsche troepen de Chambal over in het begin van December 1843. Daar de onderhandelingen tot geen resultaat leiddenwerd den 27en December een beslissende slag geleverd, die met eene algeheele ne derlaag der Mahratsche strijdkrachten te Maharajpore ein digde. Het was een bloedige dag, die den overwin naars 800 man aan dooden en gekwetsten kostte. Den volgenden dag onderwierp Tara Baï zich geheel aan de Engelschen, en bij het traktaat van Januari werd de troon van Scindia hersteld onder het protectoraat van Engeland. Al de inlandsche troepenmet uitzondering van het kontingent van Gwalior, werden ontbondenter wijl een diplomatiek agent aan hot hof van Gwalior een overwegenden invloed op den gang van zaken uitoefende. De geschiedenis van de grootheid en het verval van de dynastie der Holkars levert veel punten van overeenkomst met. die van de Scindia's op. Muihar Rao de grondlegger

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 169