163 het onmiddellijke hoofd van al die zendingen. De in- landsche hoven van hun kant onderhielden bij den agent van den gouverneur-generaal wakils of vertegenwoordigers, die belast waren met de behartiging hunner belangen in geval van staatkundige onwikkelingen. Het stelsel der betrekkingen tusschen het gouvernement der Compagnie met de staten van midden-Indië verschilde niets van het boven medegedeelde, en een gevolmachtigde van den gou verneur-generaal bestuurde een staf van ondergeschikte agenten bij de hoven van Scindia, Holkar en andere vor sten. Laat ons er bijvoegen, dat zoowel in Midden-Indië als in Kadjspoeten de Engelsche agenten, meest allen ge worven uit den bloem van den eivilen dienst of van het leger, voor het grootste gedeelte de op hen gevallen keu ze eer aandeden door den invloed, welken zij op de in- landsche vorsten hadden weten te verwerven, en door hun grondige kennis van menschen en zaken van het land, waarin zij geplaatst waren. De gebeurtenissen, die in Mei 1857 de noordwestelijke provinciën en Oude in beweging begonnen te brengen, vonden in Midden-Indië dadelijk een vreeselijken weer klank. Het stelsel van verbeurdverklaring, waartoe, on der den naam van annexatie, de Compagnie sedert het optreden van den markies Dalhousie (1849) was overge gaan, had te sterker den tegenzin en het wantrouwen der bevolking gaande gemaakt, daar in verscheidene ge vallen hot recht van adoptie, een der grondvesten van den Brahmaanschen godsdienst, er door was aangetast. De echte of aangenomen zoon, die voor de begrafenis zorg draagt, verlost den vader van den hel, zegt de Indische wetgever. In enkele gewesten is de adoptie, door de oudste dei- weduwen gedaan, even geldig als ware dit door den over leden echtgenoot-zelven geschied. Men moge zich ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 174