166 durbar of in tie gelederen de bevelen van den Europee- schen meester ontving! De bedienden, vroeger zoo on derworpen vervulden slechts met gemor liunne nederige huisplichten. En het gevaar dreigde niet voor de man nelijke Europeanen alleen; de moorden van Dehli eu Cawnpore getuigden genoegdatoveral waar de opstand zou zegevierende vrouwen en kinderen onherroepelijk verloren waren. Gelukkig dathetzij door gebrek aan samenwerkinghetzij door besluiteloosheidde gebeur tenis van Meerut niet onmiddellijk weerklank vond op de overige stations van Midden-Indië. Een doodstrijd van verscheidene weken was voor de Europeesche bewoners van Gwalior, Indore, Jauzi, enz. weggelegdmet koortsige belangstelling zagen zij de eerste ontwikkeling van de worsteling aanzooals de vereeniging der Europeesche troepen te Kuruaul, de verkleefdheid der Siklische vorstenen de overwinning van Barnard onder de muren van Dehli. Het bericht van de inneming van het brandpunt des opstands vervulde, al was het dan ook voor weinige oogenblikken de harten der weinige kolonisten van Gwalior met vreugde. Korte doch bittere begoocheling; de vloed des opstand steeg, steeg nog altijd. De bode, die te Gwalior de tijding van den val van Dehli had gebracht, werd den volgenden morgen door een telegram tot schrik van allen gelogenstraft. Den'14en Juni 's avonds verkondigde het kanon, dat de twee regimenten infanterie van het kontingent open lijk in opstand waren gekomen. Sedert geruimen tijd had men geen twijfel meer kunnen koesteren omtrent de snoode plannen van deze twee korpsendie even als de Sepoys van het Bengaalsche leger onder de Brahmanen en de Radsjpoeten va.n het koninkrijk Oude waren aangenomen. Te vergeefs poogden de officie ren, ten getale van elf, de opstandelingen te bewegen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 177