167 aan de stem van plicht en geweten gehoor te geven verscheidene vielen door het staal hunner oproerige onder geschikten anderen moesten zich door de vlucht redden. De woningen der Europeesche nederzetting werden ver volgens het tooneel van de wanbedrijven der Sepoys, doch men had niet zóóveel leeds te betreuren als wel kon verwacht worden. De Maharadja Scindia, die onder toezicht van het Europeesch gezag den troon van Gwalior bekleedde, had zich op een reis naar Calcutta nog kort geleden van de macht der Europeesche beschaving kunnen over tuigen. De te Gwalior geplaatste agent, de kolonel Mac- Phersondie zeer ervaren in de talen en zeden van Azië washad bij den vorst eeu grooten invloed ver kregenzóó zelfs dat hetzij uit staatkundig beleid, hetzij uit wijsgeerige onderwerping de Maharadja zonder nevenbedoeling de rol van vasal van Engeland aannam. Op het eerste sein van den opstand had een gedeelte der vrouwen en kinderen eene schuilplaats gezocht bij den diplomatieken agent in het paleis van Scindia, welken vorst het gelukkig niet aan den wil en de macht ontbrak om de vluchtelingen te beschermen. Door eene stilzwij gend toegestane schending van het traktaat onderhield de Maharadja op zijne kosten eenige honderden van die ge trouwe Mahratten, die deu roem en de grootheid van zijne voorouders hadden uitgemaakt. Deze soldaten brachten den resident en de Europeesche gezinnen in veiligheid naar het fort Agra oververscheiden Engelsche dames, die verder af woonden of het paleis om andere redenen niet hadden kunnen bereiken, ontsnapten aan de nachtelijke bezoeken der moordenaars, dank zij de hulp van Moeza, hofmeester van een der officieren. Na vreeselijke geva ren en vermoeienissen kwamen ook deze ongelukkigen be hoorlijk te Agra aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 178