6 van den grooten staatsman van dien naam, die zich reeds bij Sebastopol onderscheiden had. Het doel der operatiën was thans niet, tot eiken prijs de belegerden te hulp te komen, maar veeleer, het terrein tusschen den Alambagh en de residentie te bezetten, ter beveiliging van het ontzaggelijke konvooi ge kwetsten, vrouwen, kinderen en schatten, dat de resi dentie zou verlaten. Campbell besloot, in overleg met en overeenkomstig de plannen van generaal Otram een omweg te maken en tusschen de paleizen en parken, aan de boorden van de Goemti gelegen, door, op de residentie aan te rukken. Het paleis der geneugten (Dilkoesha) en de gebouwen van de Martinière werden den 14en November met de ba jonet aan de Sepoys ontweldigd, na een hevig gevecht van verscheidene uren. Gedurende den aanval nam de lin kervleugel der Engelschen stelling bij het kanaal, ten ein de de Alambagh, waar zich de magazijnen bevonden, voor elke offensieve beweging van den vijand te dekken. Hen volgenden dag maakte men de verdedigingswer ken van de Dilkoesha en de Martinière in orde en baanden de sappeurs een weg tusschen de parken, die in de rich ting van het vereenigingspunt van het kanaal en de Goemt.i- rivier gelegen waren. Op deze hoogte leverde het kanaal slechts weinig belemmering op voor den overtocht van troepen en geschut, daar de Sepoys, die een aanval van de zijde van Cawnpore verwacht hadden, aan de zijde der stad alle bruggen vernield en het kanaal afgedamd had den, waardoor in zjjn loop tusschen de bedoelde parken de bedding nagenoeg droog was. In den morgen van den 16en verlieten de aanvals- kolonnes de Martinière en rukten op den Sikander Bagh, een zwaar versterkt gebouw, aan, waar de Sepoys in grooten getale vereenigd waren. Eene veldbatterij tracht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 17