172 geloof deed, namen niet zulke groote verhoudingen aan als in het zuster-presidentschap. Strenge voorbeelden en de aankomst te Bombay der van de Perzische expeditie terugkeerende troepen maakte aan alle kwade gezind heden een einde. Doch de trouw der huurlingen van Madras en Bombay kon de uitbreiding van den opstand in het zuiden 'slechts dan tegenhouden, wanneer de Ni zam van Haïderabad, heerscher over de staten die Midden- Indië van het Presidentschap van Madras scheiden, ge trouw bleef aan de traktaten. Het koninkrijk Nizam omvat het beste gedeelte der landstreken van Dekan, terwijl het onder zijne provinciën tevens het koninkrijk van Golkonda telt, waarvan de kost bare diamantmijnen nog ten liuidigen dage slechts te nauwernood ontgonnen zijn. Deze landstreek, uit hoog landen van ongeveer achttien honderd voeten boven de oppervlakte der zee bestaande, bezit een gematigde en ge zonde luchtgesteldheid, die men zelden in Indië aantreft, terwijl de bodem zoo vruchtbaar is, dat men twee rijst oogsten per jaar heeft. De hoofdstad Haïderabad telt met de voorsteden ongeveer 250.000 zielende Engelsche resident woont in een uitgestrekt paleis, buiten de muren der stad. Het geslacht, dat op den troon van Haïderabad zetelt, klimt tot een liooge oudheid op. Zonder in de duisternis der Indische geslachtsregisters te willen doordringen, kan men beginnen bij Killick Khan, meer bekend onder den naam van Azafjah, een der roemrijkste generaals van den keizer Aureng Zeb, die aan de gevolgen van een bij het beleg van Golkonda verkregen wond in den schou der overleed. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Ghazi Uddin 1, die zich bij het beleg van Byapore onderscheid de; van welk gedrag door Aureng Zeb met, eigen hand in de registers Yan het keizerrijk werd melding gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 183