173 De grootheid van deze familie bereikte echter eerst haar toppunt onder den zoon van laatstgenoemde, Mir Kammar Uddin, die in 1713 van keizer Firoz Shah den titel van Hizam Ulmulk (leider van den staat) ontving, benevens het onderkoningschap der keizerlijke domeinen van Dekan. Het rijk van Aureng Zeb verviel in de veertig jaren, die op den dood van dien keizer volgden, tot een staat van bandeloosheid, veroorzaakt door de onbekwaamheid en verdorvenheid zijner opvolgers. Een Perzisch verove raar kwam over den Indus, trok met geweld de poorten van Dehli binnen, terwijl de invallen der Afghanen later het werk der verwoesting voltooiden. De oorlogzuchtige stammen van Radsjpoeten schudden het juk der Moham medanen af, terwijl Mahratsche avonturiers in het hart van het keizerrijk kleine vorstendommen in het leven rie pen. De onderkoningen en hoogwaardigheidsbekleeders onderhielden slechts in naam hun betrekkingen met het hof van Dehli, door van tijd tot tijd geschenken aan hun vorst te zenden of wel om een eeretitel te vragen, doch hiel den op ambtenaren te zijn, die naar goedvinden van den grooten Mogol konden afgezet worden. Eindelijk deed ook de naijver tusschen Frankrijk en Engeland zich in deze verre gewesten gevoelen. De toekomstige erfgenaam van den koning der koningen verscheen op het staatkundig tooneel van Indië, en kwam werkdadig tusschen beide in de twisten der inlandsche staten. Uit deze bouwvallen ontsproot de grootheid van Nizam Ulmulk, die den trom van Dekan beklom en in 1748 overleed. Bijna onmiddellijk daarop treedt de Europee- sche invloed te voorschijn in den persoon van Bussy, den bekwaamsten luitenant van den grooten Dupleix. Deze schitterende vertegenwoordiger van Frankrijk verkreeg zulk een invloed op den souverein van Dekan, dat in 1753 de vier sirJcars van het noorden aan hem afgestaan wer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 184