174 den, waardoor Frankrijk de opperheerschappij op de kust van Coromandel verkreeg, van Medapilly tot aan de pa gode van Jaggernauth, een uitgestrektheid van ongeveer zes honderd mijlen. De inkomsten van die vier provinciën diendeu om de door Fransche officieren, onder de orders van den Markies de Bussy, gekominandeerde Fransche bataillons te onderhouden. Dit was het eerste of- en defensieve verdrag met eene Europeesche mogendheid, de eerste stap op den weg, die Engeland zou brengen tot de verovering van het prachtige Indische rijk. De bevelen van den heer de Lally noodzaakten in 1758 den Markies de Bussy, Haïderabad te verlaten; hetgeen echter niet plaats greep dan na een hartroerend afscheid van den Nizam, die met leedwezen zijn vriend zag heengaan. Dit vertrek bracht aan den Franschen invloed in Indië groot nadeel toe en men kan niet zonder grond zeggen dat, indien de Markies de Bussy te Haïderabad was gebleven om het stelsel, waarvan hij de ontwerper was, ten uitvoer te brengen, Engeland niet zoo dadelijk en zoo beslissend zijn invloed in Indië had kunnen verkrijgen. De Bussy nam niet al zijne landgenooten met zich mede, daar de Nizam nog tot het einde der vorige eeuw fransche troepen in dienst hield, waarover een officier, de heer Kaymond langen tijd het bevel voerde. Het ligt voor de hand, dat de staatkunde der Engelschen te Haïderabad geen ander doel had dan deze gevaarlijke bondgenooten zoo spoedig mogelijk te verwijderen, en werkelijk verbond, bij het traktaat van 8 Juli 1798, de Nizam zich, alle Franschen, zoowel soldaten als officieren, die nog in zijn dienst warente ontslaan en in handen der Engel schen over te geven. Dit verdrag maakte voor immer een einde aan allen Franschen invloed in Indië. De Engelschen, die aan het hof van den Nizam de erfenis van de Bussy en Raymond aanvaardden, namen evenwel

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 185