175 niet alle militaire instellingen over. Onder de regimenten van don Hizam bevonden zich twee bataillons, uit vrouwen bestaande en door vrouwen aangevoerd, die door de Fran- sche hoffelijkheid waren betiteld met den naam van zaffar palthans (overwinnende bataillons). Deze amazones te voet waren voornamelijk bestemd om den harem en het inwendige van het paleis te bewaken. Het was geen zeldzame verschijning, zegt een reiziger, in de galerijen een schildwacht aan te treffeneen geweer in den eenen en een zuigeling in den anderen arm, of wel een, die, op den grond gehurkt, met ontbloote borst nog gewichtiger moederplichten vervulde. In 1857 waren al deze overblijfselen van den goeden ouden tijd verdwenen en bestond het kontingent, dat de kern van de militaire macht van den Mzam uitmaakte, uit 4 regimenten kavalerieelk van 600 ruiters8 regi menten voetvolk, van 800 man elk, en vier batterijen artillerie. Het kontingentdat steeds op voet van oorlog werd gehoudenonderscheidde zich voornamelijk door zijne kavaleriewaarvan de uit Dekan afkomstige paarden tot het beste ras uit Indië behoorden. De Britsch-Indi- sche staf, die in dienst van den Nizam was, bestoud uit 84 officieren en 30 onderofficieren en werklieden. Bij het begin van den opstand had een nieuwe vorst den troon van Haïderabad beklommenmet name Azaf Uddaula, die eenige maanden te voren (Maart 1857) zijn vader, Nacir Uddaula, was opgevolgd. Gelijk alle troons- opvolgers van het Oosten was deze vorst ten eenemale vreemd aan de staatszaken gebleven. De hardvochtigheid van Lord üalhousie, die in 1852 ter betaling van den schulden van :s prinsen vader den afstand van drie be langrijke distrikten van het koninkrijk gevorderd had, kon hem evenwel niet onbekend gebleven zijn. Bovendien was hij zeer godsdienstig en geneigd om zich van fakirs,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 186