176 astrologen en toovenaars, die onvermijdelijke parasieten van ieder oostersch hof, te omringen. De zaak der En- gelschen vond echter in Haïderabad getrouwe bondgenooten. In de eerste plaats een grijsaard van tachtig jaar, Schamsch UI Oumra, oudoom van moederszijde van den Nizam en hoofd van de godsdienstige partij in Haïderabadwaarop hij een machtigen invloed uitoefende. Deze Hestor der Muselmannen had in zijne langdurige loopbaan de macht der Europeanen op haar juiste waarde leeren schatten. Olschoon zeer godsdienstig, was hij vrij van dweepzucht en verfoeide hij de wreedheden, die sedert den aanvang der zaak der Sepoys hadden bezoedeld. Steeds verdedigde hij in den darbar de zaak des vredes eu der toenadering, waarvoor de minister van staat Salar Yang eveneens krachtig ijverde. Door zijne opvoeding en neigingen aan de Europeesche belangen verbondenstond Salar Yang die met stoutmoedigheid voor, en liet hij zich geen vrees aanjagen door de bedreigingen van sluipmoordwaarmede men hem eiken dag vervolgde. niettegenstaande de werkeloosheid van den vorst en den goeden wil van zijn minister Salar Yang, was de toestand te Haïderabad zeer gevaarlijk. De mindere klas sen werden beheerscht door fanatieke moulvis, die steeds den heiligen oorlog predikten. Het kontingent van Haï derabad was op dezelfde wijze samengesteld en aange worven als die van Gfwalior en Holkar, welke zoo spoedig de zaak des opstands hadden omhelsd. Behalve dat korps onderhield de Hizam nog eenige benden huurlingen, als Afghanen, Rohillas en Arabieren, op wier trouw moeie- lijk te rekenen viel. Tegenover deze macht kon het En- gelsche bestuur niets anders stellen als de zwakke troep die te Sikanderabad, vijf mijlen van Haïderabad, gekan- tonneerd was. Het Presidentschap van Madras, het eenige waarvan men de hulp kon inroepen, had al zjjn beschik-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 187