183 beslist haddergelijke buitengewone maatregelen niet meer te herhalen, verplichtte haar het groote inkompleet aan paarden in 1877, sedert 1860 ten vierden male het tweede middel van aanvulling toe te passen. Ook daarvan zijn de resultaten niet onbekend gebleven. Men behoeft minder „deskundige" dan met de algemee- ne eischen van legervorming en aanvulling bekend te zijn, om te begrijpendat beide hierboven genoemde middelen rondweg gezegd gebrekkig zijn. Of dan door „deskun digen" en „bevoegden" getracht werd, daarvoor iets an ders te vinden De ter kennisse van het publiek gebrach te „koloniale verslagen" verspreidden hierover niet het gewenschte licht. En op andere gegevens mag hier niet worden afgegaan. Het vinden van het derde middel van aanvulling ter voorziening in de remonte van Sandelhoutsche paarden is echter van genoeg belangook wijl het met de financieele krachten van het gouvernement rekening houdtom daar over niet in een publiek geschrift te zwijgen. Yoor de remonteering met Makassaarsche paarden zal in de toekomst worden gezorgd door de sedert opgerichte militaire stoe terij bij Makassar. Eene militaire stoeterij voor Sandel houtsche paarden op Soemba is niet tot stand gekomen. Bij de aanschaffing van paarden op de vendutiën, zoo als die op de drie hoofdplaatsen van Java worden gehou den, mag de kommissie van aankoop den remonteprijs gemiddeld per paard berekend., niet te boven gaan. Die prijs, telkens gewijzigd, verschilt voor die drie plaatsen doch is natuurlijk ieder paardenkooper en vendutiehouder bekend. Wie een goed paard wil hebben en niet op 25 of meer zietwordt eon lastige concurrent der kommis sie want dezewelker bod dadelijk de aandacht van het talrijke publiek trekt en wier houding en bewegingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 194