184 nagegaan of bespied worden, mag natuurlijk alleen op goede paarden haar oog laten vallen. En zoodoende komen de beste paarden natuurlijk niet in handen der kommissie maar blijven er. voor haar slechts enkele over, die aan de eischen der remonte voldoen; want .de meerderheid voldoet niet daaraan. Mag zij de minder goede exemplaren aankoopen? Door zulks te doen wordt de slagvaardigheid der bereden wapens geschaadmoet men aan die paarden meer zorg, aan hunne africhting meer tijd bestedenzul len zij minder dienst verrichten en spoediger versleten zijn dan de alleszins geschikte paarden. De kommissie koopt dus zulke paarden niet. Maar dan neemt het inkompleet aan paarden elk jaar toe. En men denkt het te kunnen aanvullen door den remonteprijs te verhoogen. IJdele verwachting! De ondervinding heeft bewezendat die verhoogingzoo vaak beproefdtelken male niet aan de daarvan gekoesterde verwachting heeft beantwoord. En het bewijs daarvoor wordt gevonden in het overigens algemeen bekende verschijnseldat de voor raad goede paarden geringde vraag daarnaar zeer groot is, zoodat op de daardoor ontstane concurrentie bezwaar lijk eenige invloed kan worden uitgeoefend door de ver hooging van den remonteprijs met eenige tientallen van guldens. De kommissie blijft dan ook zoodoende altijd met dezelfde mate van concurrentie strijden. Het paard, waarop zij een bod doet, is altijd meer waard dan het geen zij mag besteden. En de toestand blijft daardoor voor het leger dezelfde als vóór de verhooging van den remonteprijs. Niet daarentegen voor het gouvernement, dat meer betalen moet, zonder daarvoor meer of betere paarden te krijgen. Alleen de verkoopers en vendutie houders worden er door bevoordeeld. Wanneer het gouvernement de hier bedoelde paarden

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 195