185 niet op Java kan koopenmoet het zulks op Soemba zelf doen. Daar heeft de kommissie vooreerst eene ruimere keusdie op Java beperkt is tot de paarden welke de handelaren goedvinden ter markt te brengen. Dan heeft ze daar niet die concurrenten, welke op Java gevonden wordenzoo als hooggeplaatste ambtenarenrijke Euro- peesche kooplieden en industrieelenChineezen en Ara bische kooplieden, regenten en inlandsche vorsten, doch dezejfde handelarendie op Java hunne paarden ter markt brengen. Deze concurrentie is derhalve van geheel an deren aard en omvang. Evenals die handelaren verhoudt zich nu de kommissie van aankoop rechtstreeks tot de paardenfokkers op Soemba zeiven. De koop is alzoo van de tweede in de eerste hand overgegaan. Is dit een voor deel, omdat de aankoopspnjs belangrijk vermindertdaar tegenover staan andere onkosten, dus nadeelen. Yindt de kommissie op Java de paarden op eenig ter rein vereenigdwerwaarts zij zich slechts heeft te bege ven om eene keuze te doenop Soemba zijndemoet zij zelve de paarden opsporen. En om deze tegen eene bil lijke som machtig te worden, moet zij de behoeften en eigenaardigheden der paardenfokkers kennenmoet zij den koop sluiten met zekere voorwerpen kralenmes sen lcain'senz.als ruilmiddelen en sommige vreem de, bij de bevolking zeer gewilde muntsoorten; moeten de vorsten bij den aankoop gehoord worden en daarvoor geschenken ontvangen. Ten aanzien van de aan deze eischen verbonden uitgaven is de kommissie, als in an dere opzichtenbij hare op het eiland Soemba gevestigde concurrenten in het nadeel. Deze b. v. zijn niet-Euro- peanenmet de bevolking en de ligging der verschillende kampongs des eilands veel beter bekend dan de kommis sie. Wanneer zij door hunne relatiën met Java van de benoeming eener kommissie van aankoop kennis krijgen, zullen ze dadelijk een zoo groot mogelijk aantal 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 196