186 paarden trachten te verkrijgen en den paardenfokkers, zoodra dat bericht ook aan hen bekend is gewordentrach ten duidelijk te maken, dat, daar de kommissie zich hoogstens een paar maanden op het eiland zal ophouden, het voor hen op den duur voordeeliger is hunne paarden tegen lagere prijzen aan hunne oudevaste klanten te verkoopen en zoodoende hunne clientèle te behouden, dan ze tegen hoogere prijzen voor de kommissie alleen te be waren en daardoor hunne clientèle te verliezen. Yan daar dat de kommissie, wil zij haar taak naar eisch volbrengen, zoovele moeilijkheden ondervindt. On bekend met de meer in het binnenland gelegen gedeelten des eilands en beperkt in haren tijd, kan de kommissie hare nasporingen niet ver uitstrekken; moet ze soms paar den afwijzenwelke zij bij nader onderzoek misschien zou aannemen; is ze wel eens huiverig om op een oogenschijn- lijk goed paard een bod te doen, omdat de daar soms gepleegd wordende kwade praktijken eerst een gebrek of eene ziekte bij het paard zouden kunnen openharen, wanneer de kommissie reeds het eiland verlaten heeft. Is zij in den aankoop van paarden min of meer geslaagd dan moet ook voor hunne voeding b. v. gras gezorgd worden. Hieraan zijn bezwaren verbonden, welke met het getal paarden toenemen. Hetzelfde geldt ten aanzien van hunne verdere verzorging en het uitgeoefend worden de toezicht. En met de lasten, aan een transport van zoo veel paarden tegelijk naar Java verbondendient ook re kening te worden gehouden. In weerwil van al die moeilijkheden en bezwaren en hierop wensch ik de aandacht te vestigen zijn de op deze wijze door de kommissie aangekochte paarden vooreerst van beter gehalte dan die, welke haar op Java te koop worden aangeboden. Dan komen de dieren, met de kommissie overgevoerd wordende, in een beteren toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 197