188 plaats heeft en worden spoedig met ziekten behept, zoo als droes, welke dikwerf met den dood eindigenvan de herstelden worden verscheidene paarden schuw en onhan delbaar, hetzij voor den ruiter, hetzij voor het voertuig. En zoo zou menige leek geneigd zijn, over de zachte en leerzame Sandelhoutsche paarden een ongunstig oordeel te vellen. Zijn uit het voorgaande, behalve enkele nadeelen, de voor- deelen gebleken van het zenden van eene kommissie van officieren naar Soemba tot aankoop van paarden, omdat men daardoor paarden verkrijgt van beter gehalte en be tere voorwaarden dan op de vendutiën te Batavia, Sama- rang en Soerabaja, het zou niet billijk wezen, hier nog een nadeel te verzwijgen, dat aan de aanschaffing van paarden op die wijze verbonden is. Dat nadeel is, dat men zoodoende in eens een zeer groot aantal paarden voor de remonte aan de korpsen aflevert, hetgeen niet lean be staan bij de aanschaffing van paarden op de hierbedoelde vendutiën, daar deze telkens, het zenden van kommissiën naar Soemba zeer zelden plaats heeft. Het inkompleet van paarden is, evenals dat van mi litairen, niet iets dat in eens ontstaat. Van de militai ren heeft de statistiek cijfers geleverd, hoe groot het ge middeld jaarlijlesch verlies is. Naar dat verlies wordt de eisch voor suppletie berekend. Ik wil niet zeggen, dat de wijze, waarop men dat tot dusverre heeft gedaan, zoo goed is, maar er is iets goeds in, en dat goede kan men overnemen voor het stelsel van aanvulling der remonte. Want hierbij moet natuurlijk ook sprake zijn van een stelsel. En dat bestaat nu juist tot op dit oogenblik niet. De aanvulling der remonte moet niet plotselingmaar ge regeld, elk jaar of het geheele jaar door, plaats hebben in verband met het verlies van paarden bij de korpsen. De middelen daarvoor op Java hebben schipbreuk gele den. Blijft over de nu en dan toegepaste aanschaffing

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 199