190 eene hand wint, verliest men weer met de andere 7°. de verzorging', behandeling en oefening van jonge (re monte-) paarden eischt meer tijd en personeel dan voor de reeds afgerichte, waardoor de dienst bij het korps aanmerkelijk verzwaard wordt. Gaat men dus de voor- en nadeeleti na, welke aan de aanschaffing van paarden op de vendutiën op Java hetgeen regel is en aan die door eene kommissie op Soem- ba hetgeen tot de uitzonderingen behoort verbon den zijn, dan moet men wel tot het besluit komen, dat de oprichting van een remontedépót op Soemba deeenige maatregel is, die de voordeelen van de twee thans nog bestaande wijzen van aankoop der paarden in zich veree- nigt, zonder de nadeelen te bezitten van de beide reeds genoemde middelen van voorziening. Het remontedépót moet voor de paarden zijn wat een werfdépöt voor de manschappen van het leger isliet moet de zekérheid verschaffen van eene geregelde aanvulling der remonte met paarden van een genoegzaam aantal, gegrond op de gemiddelde jaarlijksche behoefte, en, kan het zijn, van het beste gehalte. Het remontedépót is eene inrichting, waar men de aangekochte paarden der bevolking vereenigt, ze eenigen tijd aanhoudt cn dan bij kleine partijen naar de verschillende korpsen zendt. Dergelijke dépots vindt men in Frankrijk en Algerië. Het zenden van kommissiën van aankoop naar het geboorteland der paarden vond men er evenals hier kostbaar; de leden der kommissie waren in hun tijd beperkt en moesten koopen; de boe ren en Arabieren, die zulks wisten, regelden natuurlijk daarnaar hunne prijzen. Tout comme cliez nous. En aan die ervaring dankte men in het Fransche leger de oprichting van remontedépót's. Doch alleen ook voor het leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 201