193 men bij de tegenwoordige wijze van aankoop der paarden op Soemba niet. Yoor den overvoer der paarden kan. men gebruik ma ken van de stoomschepen der N. I. Stoomvaartmaatschap pij welke om de twee maanden de reis van Soerabaja over Makassar naar Nangamesi (op Soemba) en terug maken. "Wordt bij eeue nieuwe regeling der dienst van die maatschappij de lijn van de oostkust van Java tot Soemba doorgetrokken, dan verdient deze de voorkeur. Op de tu'sschenliggende plaatsen, welke door de booten worden aangedaan, kan men gras voor de paardenbeko men. Het mindere militair personeel van het remontedépót verzorgt en houdt toezicht over do paardeneen of meer hunner vergezelt den officier op zijne verkenningstochten; doch zij mogen niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot geleide der remontepaarden naar Java worden gezon den, omdat, zoolang het traject over Makassar plaats heeft, het dépot twee maanden van hunne diensten ver stoken zou zijn. Daarvoor bestemme men manschappen van de korpsen die telkens de paarden van Soemba komen afhalen en ze naar Java geleiden. Dit kan geen bezwaar zijn, omdat hunne afwezigheid bij de te verrichten korpsdiensten vee minder gevoeld wordt. Aan den officier bij het remontedépót kommandant te noemen worde een tolk toegevoegd. Het logies van den kommandant kan eenvoudig zijn en van bamboe of andere lichte materialen worden opgetrokken. Het min dere personeel late men niet kazerneerenmaar in afzon derlijke hutjes, gezin bij gezin, wonen, welke zoodanig moeten gelegen zijn, dat het personeel in waarheid toe zicht over de paarden uitoefent en tevens de veiligheid van het emplacement zooveel mogelijk bevordert. Bij elke

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 204