194 hut geve men een stuk grond voor erf met kippenloopen enz.en tot aanleg van een moestuintjewaarop het een en ander voor eigen gebruik ka,n worden geteeld. Niets worde onbeproefd gelaten om voor het welzijn van dat personeelvooral op eene zoo geïsoleerde plaats als Soem- ba, te zorgen. Magazijntjes worden gebouwd voor berging van hooi stalgereedschappeninschepingsmiddelen en andere benoo- digdheden. Totaal gemis van lokale kennis verbiedt mij te spreken over de plaatswaar het remontedépöt op Soemba moet worden opgericht. Anderen zullen dit wel doen. Maai de eerste eischen voor een goed emplacement blijven al tijd: 1°. ligging in eene gezonde streek; 2°. voldoende veiligheid3°. voldoende aanwezigheid gedurende het ge- heele jaar van goed water en gras. Yoor het maken van een vergelijkend overzicht dei- lasten en baten, aan de oprichting van een remontedépot op Soemba verbonden, ontbreken mij de gegevens. Gaat men evenwel na., wat ten behoeve van de op deze wijze verkregen paardenin vergelijking met de twee andere hierboven genoemde en tot dusverre toegepaste middelen aan direkte en indirekte kosten zou worden besteed tot het oogenblik dat de paarden bij de korpsen aankomen gaat men vervolgeus na wat nog aan de paarden moet worden besteedzoowel aan geld als aan arbeidvoor dat ze geheel afgericht zijn en dus zeiven arbeidpro ductieven arbeid kunnen verrichten; en vraagt men dan den bereden artillerist of kavallerist hoedanig de waarden in verband met de nog te verkrijgen resultatenzich zul len verhoudenvan de nog niet afgerichte paarden, beko men ik zal zeggen door den gewonen [G]den buiten- gewonen [B] en den voorgestelden [V] maatregel op de paardenvendutiënbij aankoop op Soemba en door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 205