195 op te richten remontedépötdan geloof ik niet ver van de waarheid te zijn met te beweren, dat, reeds bij hunne aankomst bij de korpsen, de waarden als oorlogspaard van de drie hier bedoelde elementen zich zullen verhou den als GB Y 11|2. Er is hier sprake geweest van de waarde als oorlogs paardd. i. dus de militaire waarde der paarden, be komen volgens de stelsels G, B en V. Eene andere waarde is de financieele waardewelke hier niet buiten beschouwing mag blijven. De remonteprijs voor de op de vendutién op Java aangekochte paarden bedraagt in maxi mum f 260. Was nu de financieele gelijk aan de mi litaire waarde, dan zou de prijs voor de op Soemba op de tegenwoordige wijze aangekochte paarden gemiddeld f 390, tot de aankomst bij het korps bedragen. Is het remontedépót op Soemba eenmaal tot stand gekomendan zou naar dien maatstaf de prijs van elk daarvan verkre gen remontepaard gemiddeld niet meer dan f 520 bedra gen tot aankomst bij het korps. Laat nu eens de prijzen voor de drie hier bedoelde kategorien van paarden zich verhouden als 260: 390: 520, wat zou dan nog hieruit zijn af te leiden? Dat de verhouding van de militaire de financieele) waarde aangeeft, dat het leger even lang dienst zal hebben van 100 paarden a 520 van een remontedépót op Soemba, als van 150 paarden a ƒ390, nu en dan door eene kommissie op Soemba aangekocht, en van 200 paarden, a f 260 op de vendutiën op Java verkregen. Hoe meer nu de militaire waarde der paarden toeneemt, hoe meer eene daling zal zijn te bespeuren van hetjaar- lijksch remontecijferhoe beter de specifieke aanvulling, hoe beter het algemeen gehalte, hoe minder suppletie. Nu is het duidelijk, dat men er naar streven moet om voor de jaarlijksche suppletie, ook van do remonteeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 206