9 brengen, doch het eenigste wat verkregen werd, was een laatste uitstel van 24 uren. Ofschoon nu, wel is waar, de gemeenschap tusschen de troepen van Campbell en het garnizoen geopend was, zoo moest de beslissende slag evenwel nog plaats hebben. Een ontzaggelijk konvooi vrouwen, kinderen, zieken en gekwetsten moest niet alleen uit de residentie verwijderd worden, doch ook andere belangrijke aangelegenheden vorderden van den opperbevelhebber alle geestkracht. Het toeval en de werkeloosheid der hoofden hadden tot nu toé het kontingent van Gwalior werkeloos te Calpi doen blijven, en slechts weinige uren waren noodig om daar mede, zoo niet de brug over den Ganges te vermeesteren, dan toch in de nabijheid er van stelling te nemen en den toegang te betwisten. Eene eenvoudige voorwaart- sche beweging van dat korps zou den opperbevelhebber tusschen de twee vijandelijke troepenmachten insluiten, van elke gemeenschap van het overige Indië afsnijden, in een door den oorlog verwoeste streek, waar elk dorp een vesting was. De fortuin, die tot nu toe voor het garnizoen van Lucknow gunstig was geweest, kon voor de toekomst wellicht een groot onheil verbergen, en men mocht niets in de waagschaal stellen. De Engelsche le germacht was slechts eene voorhoede, zonder hoofdtroep, zonder reserve. Gedurende vijf dagen waren de man schappen aanhoudend onder de wapenen geweesthet be zetten van de geheele stad was eene onmogelijkheid, al deze omstandigheden waren zoovele redenen voor Campbell, om bij zijn voornemen te volharden en onmid dellijk de stad te doen ontruimen. Den 19™ November verlieten de vrouwen en kinderen de stad, en kwamen zij behouden in het kamp van Campbell aan. De zie ken en gekwetsten volgden tegen den avondzoodat deze moeijelijke taak zonder stoornis werd volbracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 20