201 hjksoortige geraasspelende muziek, hinnekende paar den, loeiende ossen, twistende menschen dit leven, zeg ik, leent zich weinig tot geestelijken arbeid. Hoe dikwijls heb ik in de maand, dat ik hier ben, de pen opgenomen om u te schrijven! Hoe dikwijls heb ik, te midden van dat far nientehonderdmaal vermoeiender dan de arbeid, mijn gedachten willen verzamelen en op papier brengen! Maar zijn denkbeelden te verzamelen, ze te rangschikken, ze zoo op elkander te doen volgen, dat zij tot eenig be sluit leiden, juist dat is het moeilijke; dat is mij bijna onmooglijk sinds ik in deze afdeeling van het Kaukasus- leger ben, die den naam draagt vanafdeeling van Eri- vanDaarbij komt nog een ander bezwaar. Ver van de regelmatige gemeenschap gekampeerd, slechts een schijn van postwezen en een zweem van telegraaf bezit tende, misdeeld van inlichtingen en tijdingen, leven wij in de meest volslagen onwetendheid omtrent alles wat bui ten den kring voorvalt, waarin wij ons bewegen. Ik spreek niet van de politieke tijdingen; Frankrijk kan een alleenheerschappij hebben en Rusland kan de repu bliek hebben uitgeroepen, wij zullen ten minste veertien dagen blijven zonder het te wetenik spreek zelfs niet van de militaire tijdingen van den Donau: zijn de Russen den Balkan overgetrokken en rukken zij op Adrianopel aan? Of wel, zijn zij overal geslagen èn trekken zij terug naar den Donau? Beide deze berichten, tot ons gekomen, ik weet niet van waar, vinden nagenoeg even veel geloof. Maar zelfs ver nemen wij ternauwernood uit de verte eenige brokstuk ken van tijdingen omtrent den voor- of tegenspoed der andere gedeelten van het leger in Azië. Op het oogen- blik dat ik u deze regelen schrijf, is het mij onmooglijk u te zeggen, wat er sinds tien dagen is voorgevallen naai de zijde van Ivars. Heeft er een gelukkige veldslag plaats 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 212