gegrepen, gelijk het gerucht heeft geloopen, of is men werkeloos gebleven, zich vergenoegende met de ontmoe- ring van eenige voorposten? Ik hen ten eenemale buiten staat het u te zeggen, en gij moet er veel meer van weten dan ik. Gij zult toestemmen, dat het in deze omstandigheden moeilijk is iets hoegenaamd te maken, dat op een wijs- geerig overzicht gelijkt: -Dit verklaart u, waarom ik mijn program heb moeten veranderen en waarom, in plaats van het geheel der zich voordoende oorlogsfeiten te bcoordee- len, gelijk ik gaarne zou doen, ik mij vergenoeg met u op eenige treffende bijzonderheden zonder onderling ver band te wijzen, die, naar ik hoop, uw belangstelling zul len wekken en misschien ook die van enkelen onder uwe lezers. ~Vooreerst een woord over dit Cis- en ïranskaukasisck land, dat weinig vreemdelingen kennen en dat ik zelf voor de eerste maal doorloop. Ik heb het doorloopen van bo ven tot heneden, van Vladikaukasus, dat er de ingang van. is, tot den Ararat, die er de uiterste grens van uit maakt; ik heb het wel is waar wat vlug doorloopen, in den galop der drie postpaarden, die de ellendige karhet eenige voertuig van het land, voorttrokken, maar ik heb het toch genoeg gezien om er u eenig denkbeeld van te geven. Ik hen hier gekomen, het geheugen opgevuld met de schoone verzen van Lermontoff, den Russischen dichter van den Kaukasus, met die wonderbaarlijk gekleurde ta- fereelen van een rijke, weelderige natuur. Ik heb reeds bij de eerste schreden alle begoocheling verloren. Be halve de bergketen, die het land in twee nagenoeg gelijke deelen splitst, en de Elbroez, de hoogste piek, dien men van verre gewaar wordt, en de Kosbek, een andere berg, bedekt met eeuwige sneeuw en waarlangs de groote post- Ö02

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 213