203 weg loopt, eu de engte van Dorial, een soort van nau- wen pas, besloten tusschen steile rotsen is er in den Kaukasus niets, dat waard is gezien te worden. En nog, als ik u spreek van die bergen en engten, moet ik er bij voegen, dat gij dergelijke zien zult in twintig plekken der Alpen of der Pyreneën. "Wat Transkaukasië betreft, met uitzondering van twee of drie kleine oasen, is bet een ware woestijn, dikwijls zonder water, altijd zonder plan tengroei; want ik wil de enkele schrale weiden en de en kele ellendige populieren, die de zeldzame dorpen van liet land omringen, niet meerekenen. Mets bovendien kan u een denkbeeld geven van de verschrikkelijke morsigheid en de ijzingwekkende armoe de dezer hoopen menschel jke woningen, die men wel verplicht is dorpen te heetenbij gebrek aan een andere benaming. Bij den eerste aanblik waant gij te doen te hebben met holen van wilde beesten der meest ontaarde en minst gezellige soort. Hutten, bestaande uit een en kel zeer laag vertrek, en opgetrokken uit klei of dood eenvoudig uit ruwe keien, op mekaar gestapeld; platte daken, waarop tal van honden over dag blaffen en des nachts jankennauwe en bochtige stegenwaarin al de wezens der schepping opeengehoopt zijn: de mensch,het paard, de ezel, de buffel, waar de meest stuitende vuil heid heerschteen bevolkingbij welke ik tot heden geen andere kleeding heb aangetroffen dan eenige lagen lom pen over elkander, zooals de afzichtelijkste bedelaar te Hapels of in Sicilië niet zou willen dragen. Ziedaar in weinig woorden, wat een dorp van dit land is. Ondanks, misschien door, dit gemis van alle maatschap pelijke huishouding en dezen ten eenemale rudimentairen staat van beschaving, zoude ik ben er zeker van de anthropolooghijdie schedels meet en onderstellingen maakt omtrent den oorsprong en de verhuizing der rassen

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 214