205 Ik zal vooral geen theorieën maken om hun land van heikomst en hunnen graad van oudheid te vinden, maar ik zal er u aanstonds uit een ander oogpunt over spre ken, want die ellendige volksstammen spelen in de ge schiedenis van den tegen woordigen oorlog een aanzienlijke rol. Laat mij na deze korte beschrijving, na dezen blik bij vogelvlucht, in eenige bijzonderheden treden omtrent het land, waar ons legertje opereert. Zij zijn van gewicht om het karakter van den oorlog te verklaren, dien wij verplicht zijn te voeren. Ik lieb u reeds gezegdhet ge- heele land is een onmetelijke woestijn, maar een woestijn, die een zeer afwisselend aanzien heeft. Tot Erivan, in 1829 aan de Perzen ontnomen, is het een reeks van hooge, rotsachtige bergen, van onmiskenbaar vulkanischen oor sprong, want men vindt hier en daar uitgestrekte lagen obsidiaanhet water is hier schaarschvan tijd tot tijd treft men slechts een kom of een werkelijk meer aan, zoo als dat van Gfoktsja, op achtduizend voeten boven den zeespiegel; weinig groen, behalve eenige bloemen, schraal gelijk al de bloemen der bergen. 'Bij Erivan be gint de vlaktezij wordt in het midden gesneden door de Araks, een betrekkeljk groote rivier, evenwel in dit jaargetijde bijna overal doorwaadbaar; die vlakte wordt ten zuiden begrensd door den Ararat en de reeks hoog ten, die hem flankeeren en waarover de Turksche grens gaat. Deze vlakte is om meer dan ééne reden merkwaar dig over het grootste gedeelte harcr oppervlakte besproeid door kanalen, die hun water nemen uit de Araks, zou zij uiterst vruchtbaar moeten zijn, en toch vertoont zij slechts armoedige aanplantingen van koren, gerst en ka toen. Is het de aard van den bodem, de invloed van het klimaat, buitengewoon heet en droog in den zomer, koud in den winter; is het gebrek aan bemesting, of gemis van goede bebouwing?

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 216