206 Ik heb geen enkel juist gegeven om het vraagstuk op te lossen, maar ik verbeeld mij, dat al deze oorzaken in zekere mate moeten medewerken. Dit is zekerde bo dem is leemachtig; het klimaat, zonder juist slecht te zijn, is zeer veranderlijk; de buitengewone schaarschtè van bevolking maakt de 'bewerking moeilijkbemesting is onbekend; landbouwwerktuigen ontbreken ten eene- male. De velden worden niet beploegd; in hunnen tegenwoor- digeu toestand zijn zij zelfs niet beploegbaar, want zij zijn bedekt met zware steenen. Het zaad wordt in den grond geworpen en komt op, zoo goed en zoo kwaad als het kan, zonder eenige tusschenkomst van kunst of we tenschap, zelfs niet uit het tijdperk der kindsheid. Hoe liet zij, deze vlakte, in alle richtingen gesneden door meer of min diepe kanalen, biedt weinig hulpmiddelen aan voor een eenigszins talrijk leger en werpt tal van zwarigheden op voor het vervoer van geschut, van den trein en van de ambulances. Deze zwarigheden zijn verwonnen geworden men heeft veel bruggen gebouwd, eenige oude stroomen gedempt, eenige moerassen drooggemaakt.. Maar dat is slechts een klein gedeelte van de werken, die men moet uitvoeren om de Turksche legerplaats te bereiken. Te beginnen bij zeker punt stijgt de vlaktedaar is geen besproeiing meer, daar begint eensklaps, zonder eenigen overgang, de werkelijke woestijn. Eu welk een woestijn Een hoop stof, waarin meer of min diep groote keien dringen, dikwijls ontzettende vulkanische rotsblokken, te midden waarvan men een rijweg moet aanleggen vaneen twintig kilometers lengte. Ook dat is onlangs gedaan ge worden; de weg is afschuwelijk, men breekt er de wie len van de rijtuigen, men rijdt er de paarden dood, maar enfinhij is bruikbaar, militairement gesproken. De weg voert ons naar den voet der bergen, waarvan de Turken

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 217