208 nisch en belijdt den christelijken godsdienst. Dit is liet bestanddeeldat de overhand heeftzelfs aan den ande ren kant der grensin de richting van Erzeroem. Een bevolkingzonder oordeel en zonder zedelijkheiddie het herstel droomt van ik weet niet welk onafhanklijk ko ninkrijk, vergetende, dat zij sinds eeuwen leeft van laf heden, van diefstallen, van bedriegerijen van allerlei aard; dat zij zich onderworpen heeft aan de Perzenaan de Turkenaan de Russenaltijd diep buigende voor den laatsten overwinnaar. Uit een berekening, waarvan de staatkundige handigheid zeer betwistbaar en de krijgskun dige onbekwaamheid in het oog loopend en zeker is, heeft de Russische regeeringzich tot taak gesteldwat het ook kosten moge, de Armeniërs, die Turkije bewonen, te beschermen tegen de onderdrukking van het mahome- daansche leger. Hieruit vloeien de betreurenswaardigste gevolgen voort. Telkens als ons leger terug gaat en we der over de grens trektna de dorpen ontruimd te heb ben, aan welke het hulp en bescherming beloofd heeft, is het verplicht al de inwoners mee te nemen met hun goederen en kudden. Dan is het geen leger meer, vrij in zijn bewegingen, gereed tot een aanvallende en een verdedigende houding; het is een geleide voor een eiu- delooze rij voertuigen, bevracht met grijsaards, vrouwen, kindereneen ontelbare hoeveelheid veeen welks eeni- ge zorg is, dezen geheelen ordeloozen hoop behouden bui ten de aanslagen van den vijand te brengen. Dat is geen onderstellinghet feit heeft zich tot twee malen voor gedaan, met al de treurige tooneelen, die gewoonlijk de marschen van dezen aard vergezellentot groote wanhoop van de militairen, die gedwongen waren de uitdrukke lijke bevelen van het staatkundig gezag te volbrengen. Wij zijngelijk gij ziet, verre van den oorloggelijk hij gevoerd wordt in de beschaafde landen, doorsneden van

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 219