- 10 De militaire operatiën waren intusschen niet gestaakt. Reeds den volgenden dag na de vereeniging der troepen had de marine-landings-divisie het vuur harer zware kanon nen en der eongrevische pijlen tegen deu Kaiser Bagh ge richt, terwijl men binnen de versterkingen alles voor den terugtocht gereed maakte. Meer dan 200 stukken ge schut werden buiten dienst gesteld, terwijl duizende pa tronen en projektielen in de putten werden geworpen. Om evenwel aan den vijand niet te verraden hetgeen men zich v ooi stelde te doen, liet men de wallen en muren der residentie niet springen. Deze list gelukte volkomen; de Sepoys geloofden tot het laatste oogenblik aan eene her vatting der vijandelijkheden, en gingen nog voort met de werken der Bngelschen te beschieten, toen deze reeds verscheidene uren de plaats verlaten hadden. Den 22 te middernacht, trokken de posten van de residentie zich op het hoofdkwartier terug. Sir James Outram verliet het laatste, vergezeld van zijne adjudanten, te paard de Bailey Guard, doch een der edelste figuren werd bij zijn staf gemist. Hoewel sedert geruimen tijd lijdende aan dysenterie, was generaal Havelock echter een werkzaam aandeel in de laatste militaire operatiën blijven nemen. Nadat de pogingen van Campbell met den meest gewensch- ten uitslag bekroond waren, had Havelock, op raad der geneesheeren, voor verandering van lucht de Dilkoesha betrokken. Doch dit mocht niet baten en deu 24en No vember blies hij, te midden der vrouwen en kinderen, v°01' wie b-i) gestreden had, den laatsten adem uit. Kort voor zijn dood had hij evenwel nog de voldoening, dat zijne diensten door Koningin Victoria met het kommandeurs- kruis der Bath-orde werden beloond. Engeland verloor in hem een trouw dienaar, het leger een zijner beste leden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 21