- 209 spoorwegenbezaaid met steden en dorpenovervloedig voorzien van levensmiddelen en water. De bijzondere gesteldheid van het terreinhet gebrek aan hulpbronnen in het land, alles draagt bij om don oor log in Azië uiterst bezwaarlijk te maken. Gij zult mij hierop antwoordendat deze oorlog reeds gevoerd is ge worden, dat een zwak Russische leger Erivan, Bajazet, Kars, Erzeroem veroverd heeft, dat men zonder groot verlies van manschap alle hinderpalen is te boven ge komen en dat men bij alle ontmoetingen den vijand geslagen heeft. Dat is zeker waar. Maar vergeet niet dat in den hedendaagschen oorlog twee nieuwe bestand- deeien zijn opgetredendie het aanzien der dingen geheel hebben veranderdhet eerste zijn de groote meuschen- massa's, die men in beweging moet stellen, het tweede is het geweer piet snelvuur. Yroeger waren eenige ba taljons toereikende om een veldtocht ten einde te brengen vijf of zes bataljons nu (dat was de sterkte der afdeeling van Erivan in 1854) kunnen overal doorwant zij kunnen leven ten koste van het land en behoeven niet een on metelijk konvooi levensmiddelen mee te sleepen. Yroeger ook beschoot men elkander met kanonkogels op duizend meters en met geweerkogels op tweehonderd metersmen viel elkander snel aan met het blanke wapenwaartegen de Turken nooit hebben weten stand te houden. Ik neem onzen tegenwoordigen toestand tot voorbeeldom u op treffende wijze het diep ingrijpende verschil der twee oor logsstelsels te toonen. De Turken bezetten nu een hoogen bergzeer steil aan de ééne zijdemaar zacht afloopende naar den kant der vlakteik behoef u niet te zeggen dat deze berg versterkt is door een reeks verschansingen gelijk de Turken gewoon zijn op te werpen overal waar zij een legerplaats opslaan. Men moet hen uit hun stel ling verjagenhen in wanorde op de andere helling wer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 220