211 Het is van gewicht nu de andere zijde van het vraagstuk te onderzoeken. Tegenover de erkende be zwaren eener onderneming moeten de krijgskundigen toe reikende middelen stellen om ze te overwinnen. Juist daarin bestaan de goede militaire organisatie en het talent der oorlogsmannen. In dit opzicht is hot duidelijk, dat men het tegendeel doet van wat men had moeten doen. Rusland heeft zich bedrogen in de schatting van de hulpbronnen zijner wederpartijdit schijnt mij toe onloochen baar te zijn. Op wien moet de verantwoordelijkheid dezer noodlottige dwaling neerkomen? Is het op de diplomaten, die verkeerde verslagen opsteldenof op de militairen die te veel rekenden op de dapperheid van het Russische leger? Ik weet het niet, en alleen de toekomst zal het ons kunnen leeren. Maar dit is zeker, dat de dwaling begaan is geworden en dat zij een onheilvollen invloed op het lot van den veldtocht heeft gehad. Men heeft den krijg begonnen met een veel te zwak legermet oügenoeg- zamen voorraad, men heeft zich zelfs de moeite niet gegeven sterke munitie-reserves te hebben. Het schijnt, dat. men den marsch op Kars en Erzeroem beschouwde als een militaire promenade, waarhij men Moektar Pasja overhoop zou werpen zonder meuschen te verliezen, want men had er niet aan gedacht, de hulp aan gekwetsten ernstig te organiseeren. Hit is met meer of minder voorbehoud toepasselijk op al de afdeelingen van het actieve leger, zoowel in Azië als in Europa; overal heeft het gebrek aan manschap zich reeds bij de eerste ontmoetingen doen gevoelen overal is men verplicht geweest versterking te vragen. In den oorlog moet alles hij tijds gedaan worden; de vertragingen brengen altijd de rampspoedigste gevolgen te weeg. Op het oogenblik, waarop .de eerste verster kingen begonnen aan te komen, was de gelegenheid om

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 222