220 loozen Napoleon naar het hoofd geworpen van den ge neraal Barclay de Tolly, die onophoudelijk week voor „het groote leger." Maar waarom wilt gij toch, dat de Tur ken den oorlog voeren op de wijze, die voor hen de na- deeligste is, waarom wilt gij niet toestemmen, dat zij be wijs geven van voorzichtigheid en tevens van bekwaam heid door u te dwingen hun spel te spelen? Bij gelijke kracht is het, zoowel in de krijgskunst als in de scherm kunst vergeef een schermer deze stoute vergelijking niet de schitterendste, de stoutste, de behendigste, het is de wijste, die wint. En bovendien, wist men niet van ouds, door een verscheiden malen herhaalde ervaring, dat het Turksche leger bovenal een verdedigingsleger is Het is u gezegd en herzegd geworden op allerlei to nen met welk recht komt ge u nu beklagen als over iets nieuws? Ik weet volstrekt niets van de waarde der Turksche generaals, maar .dit is zeker, dat zij, raad ontvangende van de Engelschen of hun strategische opvattingen uit zich zelven halende, in Azië tot heden geen enkelen gro- ven misslag hebben begaan; zij hebben wel is waar niet schitterend gemanoeuvreerd, maar ook niet zonder oordeel en nuttige uitkomsten. Het zijn, alles te zamen genomen, hoogst ernstige tegenstanders, die ons veel te doen ge ven en nog veel te doen zullen blijven geven. (1) Igdir30 Sept. Ik moet, u nu toch eens zeggen wat ik hier doe, en u een weinig spreken over mijn specialiteit. Als gedele geerde van het Bestuur van het Boode Kruis gezonden, heb ik hier het gezondheids-detachement te organiseeren (1) Men bedenke, dat het een Rus is, die dit schrijft. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 229