221 gehad, dat den geneeskundigen dienst van het leger ter hulpe moet komen. Het is een gelegenheid, om u in ee- nige bijzonderheden de werking van dezen dienst te too- nen, onvoldoende gelijk alle geneeskundige diensten in alle legers. Benevens de artsen en de baardragers, die in de re gimenten en de bataljons aanwezig zijn, heeft elke afdeeling of divisie een ambulanceingericht voor het vervoer en het verbinden van 160 gekwetsten. Deze ambulance richt op het slagveld een verbandpost op en vervoert de ge kwetsten naar de hospitalen der tweede liniedie men opricht naar gelang der behoeften. In normale omstan digheden en met goede wegen zouden de veertig wagens der afdeelings-of divisie-ambulance toereikende moeten zijn, zelfs bij een groot gevecht. Hier zijn zij ten eenemale ontoereikende. Aan de divisie-ambulance is een compagnie ziekenoppassers verbondengecommandeerd door een ka pitein of een luitenant. De hospitalen der tweede linie, die den naam dragen van „tijdelijke militaire hospitalen" worden ingerichthet zij in den Staat toebehoorende gebouwen, hetzij in tenten, als de warmte het gedoogt. Zij bevatten over het alge meen 200 tot 300 bedden, maar kunnen des noods tot 500 zieken of gewonden ontvangen. De vijf hospitalen die onze „afdeeling van Erivan" bedienen, zijn aangelegd over een linie van 100 kilometers; elk hospitaal, te be ginnen bij het meest nabij de eerste linie gelegenezendt als het vol is, naar het volgende hospitaal een getal ver- voerbare zieken of gekwetsten, gelijk aan het getal zieken of gekwetsten, die het uit de eerste linie ontvangt. De dienst der ontruiming moest alzoo zeer geregeld geschie den. Haar tusschen reglement en uitvoering vallen altijd moeilijkheden te overwinnen. Vooreerst bezitten wij in onze afdeeling, die, gelijk ik gezegd hebmeer dan twin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 230