222 tig duizend strijdei's telt, slechts een halve divisie-am bulance en dan nog is de helft harer vervoermiddelen huiten staat te dienen na den veldtochtdien zij gemaakt heeft in de onbegaanbare wegen der bergenvervolgens kunnen de hospitalen, uit gebrek aan voertuigenniet bij tijds hun zieken doen vertrekken, en het is gebeurd, dat men er 1027 had in een lokaal, ingericht voor 210. Het vervoer zelf heeft plaats op ontzettend groote karren, getrokken door buffelsde zieken zijn zonder dak, onder den brandenden hemel van dit land. Daar de uren van vertrek ongeregeld zijnomdat zij afhangen van de aan komst der rijtuigen, die men in de omliggende dorpen huurt, veranderen de etapen-plaatsen noodwendig ook: van daar tallooze moeilijkheden in de uitdeeling van het voedsel. Om de treinen te begeleidenis een arts met helpers noodighet geneeskundig personeel van het leger echter is geheel ongenoegzaam; men is verplicht artsen te leenen van de regimenten, die alzoo gedurende een meer of minder langen tijd zonder geneeskundige hulp blijven. Gij ziet, dat de schilderij niet opvroolijkt en dat zij er verre van af is om eene, ik zal niet zeggen volmaak te maar slechts voldoende organisatie te doen kennen. Aan dezen staat van zaken moet het Roode Kruis ter hulpe komen. Vooraf eenige inlichtingen omtrent het Roo- de Kruis in Rusland. Het is eerst onlangs geschapen geworden en legt zijn eerste proeven af. Het is waar, dat hetdoor partij te trekken van in andere lauden op gedane ondervinding, tal van fouten kon vermijden, maar met de ervaring van anderen doet men zelden zijn voor deel en de begane misslagen zijn dan ook groot. Wat boven alles treft, is het gebrek aan centralisatie in een werk, dat krachtig gecentraliseerd behoorde te zijn: men heeft de Petersburger Maatschappij van hulp aan gekwet sten, die van Moskou, die van Finland, eindelijk die van

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 231