223 den Kaukasus; al deze maatschappijen zijn slechts in theorie met elkander verbonden, feitelijk zijn zij onaf hankelijk van elkander en hebben hare eigene comptabi liteit, waarvan zij aan niemand rekenschap afleggen. Daaruit volgt zeer natuurlijk verwarring en een naijver, zeer nadeelig voor het algemeene werk. Dit zou nog slechts een half kwaad geweest zijn, zoo van den aan vang een ernstig program uitgewerkt, een duidelijk aan gewezen doel vastgesteld was geworden. Maar niets van dit alles is gedaan. Slechts ongenoegzame kapitalen be zittende, heeft de maatschappij van onderstand zich in alle mooglijke ondernemingen geworpen; zij heeft hospi talen gesticht, de voorwerpen van weelde verschaft, die niet in de militaire hospitalen bestonden; zij heeft op het slagveld vliegende ambulances opgericht. Deze afwisse lende bedrijvigheiddie onbeperkte hulpbronnen vereisch- tekon slechts uitloopen en is slechts uitgeloopen op ge deeltelijk, brokmatige uitkomsten. De opgerichte hospi talen zijn slechts gering in getal en bieden dus slechts een bedriegelijke hulp aan de militaire administratie; de uitgedeelde artikelen (thee, koffie, wijn) zijn verre van te voldoen aan het doorgaand verbruik; de vliegende am bulances, alle die hier in den Kaukasus zijn, kunnen niet meer dan tweehonderd gekwetsten vervoeren. En toch heeft men veel geestkracht en veel geld besteed. Met veel minder van de eene en van het andere kon men groote en werkelijke diensten bewijzen door alle inspan ningen te richten op een enkelen tak van den gezond heidsdienst, namelijk op dien, welke de zwakste is in alle legers, zelfs de best georganiseerdeik bedoel het vervoer van de zieken en gewonden. Alzoo een groot ge tal rijtuigen van gemakkelijke inrichting (de modellen ontbreken niet)een toereikend geneeskundig personeel voorwerpen van eerste behoefte in groote hoeveelheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 232