224 dat moest de taak zijn van het Eoode Kruis in een land, waar de vervoermiddelen ontbrekenwaar de wegen slecht en de afstanden aanzienlijk zijn. Onmiddellijk na mijn aankomst alhier heb ik mij vooral bezig gehouden met het hoogst gewichtige vraagstuk van het evacueeren der gekwetsten van het slagveld naar de onderscheidene hospitalen der tweede linie. Ka herhaal de stappen, gedaan bij de hoofdbesturen van het Eoode Kruisdie mijik moet het zeggenuitmuntend ontvan gen hebbenben ik er in geslaagdalthans een gedeelte van het vraagstuk op te lossen. In dezen oogenblik bezit onze afdeeling een genoeg zaam aantal lichte en gemakkelijke rijtuigen om het ver voer van de gekwetsten van het slagveld naar het naast bij gelegen hospitaal te verzekeren, wel te verstaan on der voorwaarde, dat dit slagveld niet te veel van Igdir verwijderd is. Om te gemoet te komen aan alle eventu aliteiten en met name aan die A'an een voorwaartsche be weging in de bergen, zou ik drie-en zelfs viermalen zoo veel materieel behoeven, en de oorlog zal sinds lang ge ëindigd zijn vóórdat men den tijd heeft om mij dit ma terieel te zenden. Men moet zich dus voorloopig tevre den stellen met hetgeen men bezit en er het best, moog- lijke gebruik van maken. Zoo het materieel ons ontbreekt, het gebrek aan ge- neeskundig personeel doet zich iets minder gevoelen. On der de oudste artsen der hospitalen zijn velen in het ge heel geeu heelkundigenanderen zouden het wel willen zijn, maar eerst, sinds een jaar van de school gekomen, missen zij daartoe de noodige ondervinding en stoutheid. De heelkunde in het algemeen en de militaire in het bijzonder, vereischt, zoo zij geen ruw empirisme zijn zal, zekerheid van oordeel en handvaardigheid, die slechts verworven worden met veel moeite en geduld. Wat voor- O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 233