225 al hem treft, die, gelijk ik, veel geoefende chirurgijns en gekwetsten gezien heeft, is de buitengewone eenvoudig heid der Russische militaire heelkunde, geheel en al ge grond op twee of drie bewerkingen, die in de mode zijn en do rol spelen van algemeene panaceeën. Gij gaat hier door voor een ten eenemale achterlijk mensch, bijna voor een wilde, zoo ge een wond verbindt met gealeoholiseerd waterom zich op de hoogte van de beschaving te stel len moet men te hooi en te gras salicylzuur gebruiken en ik weet niet welke bijzondere soort van watten, die een buitengewoon ingewikkelden naam heeft, en met vree- selijke kracht phenylzuur op alle wonden wrijven; onder die voorwaarde behoeft gij niets te weten van de rest. De manier iseenvoudig en gemakkelijk voor den chirurgijn, zij is het veel minder voor den armen ge wonde. Toch heb ik tot mijn zeer groote verbazing, ondanks deze ietwat elementaire heelkunde, ondanks de in schijn zeer betreurenswaardige hygiënische omstandigheden, de sterfte onbeteekenend gevonden, en de bedenkelijkste kwetsuren genezen zeer goed. Het is waar, dat de ge kwetsten tot heden bewaakt werden onder tenten, soms zelfs in de vrije lucht, en dat niets de versche lucht ver vangt bij de behandeling van de hevige wondkoortsen. Wat de ziekten betreft, altijd talrijk bij marcheerende le gers, zij hebben zich ras ontwikkeld onder den invloed van de buitengemeene hitte, van het slechte water, van het voedselwaarin het plantaardige bestanddeel in te zwakke verhouding voorkwam. Maar deze ziekten hebben nooit een gevaarlijk karak ter gehadmeer of min hardnekkige moeraskoortsen meer of min weerbarstige diarrheeën, eenige longpijpont stekingen en een klein getal oogziekten, dat is alles wat ik in onze hospitalen gezien heb. Gedurende de twee

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 234