226 en een halve maand van mijn verblijf alhier zijn er in het hospitaal slechts vijf sterfgevallen geweest, en nog waren twee hiervan toe te schrijven aan hevige zonne steken. Gij ziet, dat over het algemeen de gezondheids toestand van het leger uitmuntend is; houd gerust alle on rustbarende berichten, die men omtrent dit punt doet loo- peu, voor valsch. Op dit gebied heb ik nog een leemte in onze geneeskundige organisatie aan te wijzen. Dewijl het hospitaal van Igdir veel te klein is om de zieken die aankomen meer dan een of twee dagen te behouden, eva cueert het hen zoo spoedig mooglijk naar de verder af gelegen hospitalen; hieruit volgt, dat zieken, die na 5, 6 of 8 dagen genezen, twee en drie weken wegblijven alvorens in het korps terug te keeren. Voor een zwak ke afdeeling, gelijk de onze, is dit verlies van manschap pen zeer gevoelig. Een laatste opmerking omtrent de zieken en gekwet sten. In strijd met wat ik altijd heb hooren zeggen, ben ik getroffen geweest over het weinige geduld van den Russischen soldaat bij pijn. Met alle moeite van de we reld slaagt men er in, hem te bewegen zich een operatie te laten doen, zelfs de eenvoudigste, zooals het uithalen van een kogel; hij zucht, hij kermt, hij wringt zich in allerlei bochten bij de minste pijn. Ik heb mij onwille keurig de gekwetsten der belegering van Parijs herinnerd wat verschil! met wat bewonderenswaarde lijdzaamheid verdroegen zij de bedenkelijkste kwetsurenDe lichte men sprak er niet eens van. Ik herinner mij, dat den 19en Januari 1871 een nationale garde, te Montretout, een der eersten op onzen verbandpost kwam; hij kwam te voet, leunende op zijn geweer. Een geweerkogel had hem getroffen aan een zijner ribben, had haar beschadigd en was ergens onder de huid van den rug blijven zitten gedurende de kunstbewerking bleef hij staan, leunende

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 235