238 terne officieren. Den kolonels- of generaalsrang kunnen de apothekers door den aard van hunnen dienst nimmer bereiken, en die van luitenant-kolonel of majoor is slechts weggelegd voor hen, die kunnen zeggen „gelukkig gediend te hebben." De verplichte examina voor den len luitenants- en kapiteinsrang stellen verder een slagboom voor de bevordering. Onder al deze omstandigheden kan de wetenschappelijke pharmaceut, bij vergelijking van zijne positie met die der officieren va.11 de verschillende wapens en de militaire administratie, niet tevreden zijn met zijn lot; en deze meening wordt bevestigd door het groote aantal, dat achtervolgend den dienst verlaat omhetzij in een anderen tak van staatsdiensthetzij in eene particuliere betrekking betere vooruitzichten te zoeken. Yeelal zullen de leden, die het korps op deze wijze verliest, tot de besten be- hoorenomdat zij toonen, energie en zelfvertrouwen te be zitten. En wij vinden dan ooktot in do hoogste takken van den civilen staatsdienstgewezen militaire apothekers. Hoe meer men nu kan toegeven, dat dezulken uitmunten door kennis, ijver en wilskracht, des te meer moet men het uit een militair standpunt betreurendat deze personen niet behouden zijn gebleven voor den dienstwaarvan zij eens eeu sieraad uitmaakten. Wil men in de toekomst er toe medewerken, dat de militaire apotheker niet, te leurgesteld in zijne verwachtingen, een anderen loopbaan kiest, dan moet men hem goed betalen. En uit dit oog punt achten wij ook de toekenning der toelagen van de officieren van gezondheid aan de pharmaceuten volkomen gerechtvaardigd. Die maatregel zou het budget jaarlijks met f 27600.verhoogen; maar aan den anderen kant zou hij niet alleen bezuiniging aanbrengen omdat dan minder aanvulling vereischt zal wordenmaar zou ook het gehalte van het korps belangrijk kunnen winnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 247