13 toch al hun bagage, waaronder vele herinneringen aan den treurigen tijd, dien zij doorleefd hadden. Toen Sir Colin Campbell door het vertrek van het konvooi de handen vrij gekregen had, war zijn eerste werk, Cawnpore aan den Nana en zijne bondgenooten te ontweldigen. De Sepoys bleven evenmin werkeloos; den 5™ werd door hen een aanval gedaan op de voorpos ten van den linkervleugel, die eerst na een gevecht van twee uren werd afgeslagen. Den 6en December was Camp bell gereed, zijne operatiën te beginnen. Het leger der Sepoys25000 man en 40 stukken sterk, bestond, zoo door zijn samenstelling' als door zijn operatie basisuit twee afzonderlijke korpsen. De linkervleugel en het centrum, bestaande uit troepen van het Bengaalsche leger en die van den Nana, en onder bevel van een van diens broeders, had zijn terugtochtslijn in de richting van Bithoer; de terugtochtslijn van het kontingent van Gtwalior, dat den rechtervleugel uitmaakte, strekte zich in de richting van Calpi uit. De linkervleugel der Sepoys, in de oude Europeesclie kantonnementen gelegerd, waar hij den generaal Wyndham ernstig bedreigde, was ge makkelijk te verdedigen door de vele hinderpalen, welke het terrein aanbood. Het centrumdat in Cawnpore gelegerd was, steunde tegen de huizen langs het kanaal van Doab, waarvan de loop ook het uitgestrekte veld verdedigde, waar het kontingent van Glwalior gelegerd was. De stelling der Sepoys had evenwel dit nadeel, dat de gemeenschap tusschen de vleugels en het centrum en omgekeerd niet dan langzaam en met moeite door de nauwe straten der stad kon plaats hebben. Het kanaal, dat het centrum en den rechtervleugel der Sepoys dektewas de sleutel van de stelling, en een goedgelukte aanval kon het kontingent van Grwalior uit zijne stellingen ver drijven, voordat de linkervleugel of het centrum konde ter

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 24