243 blik, dat zij zich op Java bevinden, zijn ze als raspaard reeds minder waard dan de bij de kavallerie op Celebes ingedeelde Makassaarsche hengsten, welke opdat eiland gebleven zijn. Maar zelfs deze hengsten zijn door hunne levenswijze bij het leger niet ineer de gelijken hunner stamverwanten in de vrije natuur. Wat zijn dan de op Java aanwezige Makassaarsche troepenpaarden? Uit deze heeft men nu eene keuze gedaan voor de eerste dekhengsten der militaire stoeterij op Celebes. Ze moeten weder derwaarts getransporteerd worden en dus andermaal een akklimateeringsproces ondergaan; komen ze b. v. van Salatiga, dan zullen die dekhengsten niet weinig afvallen in de warmte van Malasoro. Welke Makassaarsche paar den van de kavallerie op Java zal men daarvoor bestem men? Zijn b. v. de laatstelijk van Makassar bij de kaval lerie op Java aangevoerde paarden nog niet geheel hersteld van de ziekten, aan het akklimateeren verbonden, dan mogen ze niet voor dekhengst der stoeterij op Celebes in aanmerking komen; dit zijn dus, kan men zeggen, de jongste dekhengsten. Komen zij niet in aanmerking, dan neemt men de oudere, reeds geakklimateerde. Zijn deze 6 a 7 jaar oud, dan kunnen zij eerst een halfjaar latei- hunne diensten op de stoeterij verrichtenomdat zjj ook daar weder eerst moeten akklimateeren. Zij zijn dus den voor dekhengsten, die beginnen, vereischten leeftijd 1 a 2{- jaar ten achteren. Mag men nu met zulke régénéra- teursmet zulke stamvaders die in gehalte minder zijn dan de moederpaardeneen ras beginnen te veredelen? Die fout heeft men begaan en de gevolgen daarvan zullen niet achterwege blijven. 2°. Indien een paardenras zich gedurende langen tijd in dezelfde streek, onder dezelfde omstandigheden voort plant dan verkrijgen al de paarden van lieverlede eene gelijkvormigheid. Dit is vooral het geval wanneer het

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 252