244 aantal stamvaders beperkt is, zoo als op Celebes en Soernba, van waar niet de slechtste hengsten worden uitgevoerd. De afstammelingen gelijken dan langzamerhand als neven en nichten op elkander. Zulk een ras moet dan eindelijk ontaarden. In de allereerste plaats kan dit door de regee- ring worden tegengegaan door doelmatige bepalingen in het leven te roepen, welke dien uitvoer moeten regelen. En als de regeering dit niet wil, dan kan men, de oor zaak der ontaarding kennende, deze op eene andere wijze tegengaan, door het ras te verbeteren door eene kruising der merriën met hengsten uit andere streken van Celebes, zoo niet van beter, dan van even goed gehalte. Iu dit geval zal men van de kruising betere produkten kunnen verwachten dan van eene onderlinge paring der plaatselijke paarden. Het woord „kruising" is hier voor Makassaar- sche paarden onderling met voordacht gebezigd, omdat daarmede in dit geval wordt bedoeld eene paring van paar den, welke niet in alle deelen op elkander gelijken. Eene onderlinge paring van plaatselijke paarden is eene paring van familieleden in den uitgebreiden zin van het woord. Maar eene paring van paarden, hoewel van hetzelfde ras maar van verder afgelegen oordeu afkomstig, is eene krui sing in den engsten zin van het woord. Ziedaar de twee grondbeginselen, waaraan men bij de voorbereiding der stoeterij, zoo't schijnt, niet gedacht heeft. En die grondbeginselen vormen de hoofdzaak. Maar er is meer. Eene stoeterij moet men in paardenrijke streken plaat sen, want anders zou aanvoer van moederpaarden en dek hengsten van elders eene kolonisatie doen ontstaanhet geen algemeen wordt afgekeurd. Men mag dus aannemen, dat de regeering verondersteld heeft, dat in en nabij Malasoro goede moederpaarden te verkrijgen zijn. Aangenomen. Deze merriën mogen niet worden gedekt door hengsten

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 253